Pokud váháte, zda vaše ruština stačí na pomoc při tlumočení uprchlíkům v oficiálních centrech pomoci, je pro vás určen tento článek. Na jeho konci najdete odkazy, jak se stát dobrovolníkem a na co si naopak dát pozor.
V Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (zkráceně KACPU) je organizovaná pomoc České republiky pro ty, kdo utíkají před válkou na Ukrajině. V rámci konkrétního centra existují klíčové body, kterými uprchlíci prochází. Záleží tedy na tom, jestli budete u vchodu a budete opakovat stále totéž – kde co je, co ČR nabízí apod. Nebo zda budete stát u registrace, nebo pomáhat policistům, hasičům, zaměstnancům Úřadu práce nebo VZP, kteří se starají o fungování jednotlivých stanovišť. Každý člověk, který utíká před válkou přichází s vlastním naprosto unikátním příběhem, během toho vyvstává hodně otázek a tlumočení bývá složitější.
Co je v KACPU dostupné pro všechny:
- Informační stánky u vchodu / Информационный центр при входе
- Тlumočníci pomáhají s vyplněním formuláře (pro registraci nebo vízum), podávají informace. / Переводчики помогают заполнить анкету (для регистрации или визы), дают информацию.
- Dětský koutek / Детский уголок (Игровая комната)
- Pomoc psychologa / Помощь психолога
- Lékař / Врач
- Jídlo a pití zdarma (včetně plen, dětských výživ ap.) / Еда и напитки бесплатно (включая памперсы, детское питание и т. п.)
- WC / туалеты
- Místo pro přespání (rozkládací postele pro přenocování) / Спальные места (раскладушки для ночлега)
- Čekárna pro ty, kdo čekají až budou na řadě (podle čísel) / Зал ожидания для тех, кто ждут своей очереди (по номерам)
Klíčové rozhodnutí: Registrace nebo vízum? / Регистрация или виза?
Na počátku je potřeba vysvětlit rozdíl. Lidé přijíždí různě informovaní, nezřídka úplně dezinformovaní. Bojí se například, že v poskytnutém vízu a balíčku pomoci je nějaká past, kvůli které se nebudou moci vrátit zpět na Ukrajinu dříve než za rok, aniž by přišli o možnost ještě se někdy podívat do EU. (Což není pravda.)
a) bezvízový pobyt v ČR (je obvyklý pro turisty) / безвизовое пребывание в Чехии (обычно для туристов)
Cizinci splní pouze povinnost ohlášení (registraci) pobytu policii ČR (platí v případě ubytování v soukromí, protože hotely a oficiální ubytovatelé dělají automaticky). V tomto režimu tu smí Ukrajinci pobývat do 90 dnů a nepotřebují k tomu vízum. Musí ale mít vlastní zdravotní pojištění, nemají nárok na ubytování zdarma atd. Děti do 15 let povinnosti registrace nepodléhají.
TIP Jak na to v ruštině (v závorkách jsou oficiálnější výrazy): Вы можете жить (находиться) в Чехии (в течение) 90 дней в рамках безвизового режима. Вам необходимо зарегистрироваться в полиции Чешской Республики после прибытия в Чехию. Если Вы в гостинице, Вас регистрирует гостиница (арендодатель). Но у Вас должна быть медицинская страховка и Вам не могут дать (предоставить) бесплатное жильё.
b) speciální dlouhodobé vízum za účelem strpění / специальная долгосрочная виза с целью „стерпения“
Toto speciální dlouhodobé vízum se aktuálně vydává Ukrajincům, kteří utíkají před válkou, aby ji zde mohli legálně přečkat, dostali zdravotní pojištění, směli pracovat a byli základně zajištěni. Vydává se na rok a je na něj navázána nemalá podpora. Více o tom níže. Předpokládá však, že ten, kdo vízum dostal se zdržuje v Česku po nutnou dobu a poté se vrátí domů, tzn. vízum odjezdem z ČR zaniká.
TIP Jak na to v ruštině (v závorkách jsou oficiálnější výrazy): Чехия сейчас выдаёт украинцам специальный тип долгосрочной визы. Если буквально перевести название – это „виза (с)терпения“. Виза предназначена для того, чтобы в Чехии переждать войну. После получения визы можно искать в Чехии работу и получить официальное разрешение на работу (трудоустройство). Благодаря визе Вы получаете бесплатную медицинскую страховку на три месяца и многое другое. Однако, если Вы уезжаете из Чехии, виза аннулируется (срок действия визы истекает, когда Вы покидаете Чешскую Республику).
Kdo žádá o vízum prochází následujícími stanovišti:
1. Policie ČR / Полиция Чешской Республики
- vydá pořadové číslo / выдаёт номерки
- vydá vízum / выдаёт визы
2. Zdravotní pojišťovna (VZP) / Медицинская страховая компания
- k vízu dostáváte zdravotní pojištění zdarma na 3 měsíce / к визе Вы получаете бесплатную медицинскую страховку на три месяца
- dotazy ke zdravotnímu pojištění / вопросы по медицинскому страхованию
3. Úřad práce / Биржа труда
- formuláře a dotazy k možnostem práce a vzdělávání / анкеты и вопросы по возможностям работы (трудоустройства) и образования
- finanční podpora / финансовая поддержка
4. Hasiči / Пожарные
- najdou Vám ubytování a částečně zajišťují i převoz do ubytování / они подберут Вам жильё и частично организуют транспорт до места проживания
Časté otázky
- Vzdělávání (образование) – https://www.edu.cz/ukrajina/
- Oficiální seznam center KACPU.
- Co se děje v KACPU – z pohledu hasičů
- Informace pro přijíždějící Ukrajince v češtině i ukrajinštině: www.nasiukrajinci.cz
Jak se dá pomoci v Brně a okolí?
- Pokud mluvíte rusky nebo ukrajinsky, hledají se tlumočníci. Ale základní pravidlo je – nechoďte do KACPU bez předchozí registrace – info zde
- Pokud si netroufáte se svojí ruštinou pomáhat tlumočením, pomozte výukou češtiny – je spuštěná registrace pro dobrovolné učitele češtiny – jak profesionály, tak laiky, dostanete i pomocnou ruku.
- Sledujte aktuální výzvy svého krajského centra. Jihomoravské centrum hlásí aktuální potřeby například na Facebooku – #dc67 #dobrovolnickecentrum67
- Nepřeceňte svoje síly, nabízejte jen takovou pomoc, která neohrozí Vás a Vaši rodinu – článek zde.