Jak se rychle rozmluvit v cizím jazyce? Nejstručnější správná odpověď zní: MLUVIT! K tomu je však potřeba doplnit tisíce drobností, které pomohou rozvázat jazyk právě vám. Skvěle fungují inspirativní příklady, proto je tento článek založen na dvou zcela konkrétních a praktických příkladech.
1. Jak se (na)učili česky Táňa a Dima z Moskvy
Táňa a Dima jsou mladí manželé. Česky se začali učit 14. 9. 2021. Setkávali jsme se třikrát týdně na 60 minut. Používali jsme učebnici Čeština expres v ruské mutaci (díl 1 a díl 2). Výuka probíhala výhradně online přes Zoom. A Táňa a Dima se vždy připojovali každý zvlášť (z různých pokojů a různých počítačů). Na začátku neuměli nic, začínali jsme doslova od abecedy.
Téměř přesně po 4 měsících (12. 1. 2022) jsme měli 45. hodinu. Poté jsme natočili následující video, ve kterém nejdřív mluvíme česky. Ve druhé části si povídáme o tom, co konkrétně studentům k rychlému nastartování češtiny pomohlo.
Shrnutí – co nejlíp funguje:
- Motivace – nejlepší je zformulovat si pro sebe konkrétní cíl. V případě, že se chystáte do země přestěhovat, je to opravdu silná motivace.
- Plán a systém v podobě dobré učebnice a dobrého učitele.
- Uvolněte se. Popusťte uzdu svojí hravosti a kreativitě, smějte se. Vytahujte si z každé hodiny nějakou oblíbenou „hlášku“ (Dima tomu v ruštině říká «обрастание мемами»). Článek o ruských memech.
- Najděte si pro učení parťáka. Ve dvou se to opravdu lépe táhne, zvlášť, když je to blízký člověk, se kterým pak můžete doma procvičovat a opakovat (a pokračovat v legraci z hodiny).
- Používejte hned a co nejčastěji vše, co se zrovna naučíte. Nebojte se přitom trochu hrát – vyzkoušejte si různé emocionální odstíny reakcí (například „Jůůů, vidíš to?“ – „Nééé“).
- Domácí úkoly. Nejsou vůbec nuda, když je uděláte podle sebe. Dokážete napsat text tak, aby rozesmál ostatní? A umíte ho tak i přečíst?
- Kromě hodin s lektorem zapojujte cizí jazyk co nejvíc do svého života. (Táňa a Dima přejmenovali svého psa na „Pana Klobásu“, také zažili obrovský pokrok, když si přepnuli do češtiny své telefony – o tom jsme se ve videu zapomněli zmínit).
- Najděte si ve svém jazyce kratší filmy, využijte i dětské. (Například Prasátko Peppa funguje ve všech jazycích, takže pokud jste na cestě k úrovni A1, podaří se vám pochopit základ, o čem to je. Najděte si podobné zájmové skupiny na sítích (kromě Facebooku a Youtube můžete sledovat i ruskou síť „Вконакте“.
- Najděte si svůj způsob na učení slovíček – někomu fungují aplikace na učení slovní zásoby jako Quizlett, Anki ap. Někdo má radši psané lístečky na lednici (nebo tam, kam často chodí a co má na očích). Můžete využít Duolingo nebo jiné aplikace.
- Zapněte v sobě mód zvídavého badatele. Přemýšlejte o tom, jak spolu slova a obraty souvisí, sbírejte svoje vlastní oblíbená slova.
2. Jak se (na)učili česky Nasťa a Dima z Petrohradu
Nasťa a Dima se se mnou pustili do češtiny 17. 8. 2021, zvolili setkávání dvakrát týdně po 60 minutách. Objem byl 45 hodin. Poslední hodinu jsme měli 11. 2. 2022, poté vzniklo toto video. Myslím, že je vidět i slyšet, že to funguje. 🙂
Děkuji tímto svým skvělým studentům za to, že mi dovolili zkušenosti sdílet a souhlasili se zveřejněním videa. Hodně zdaru všem – nejen v učení jazyků!