Nabízím zkušební 30 minutové online setkání ZDARMA. Klikni a vyber si kdy

Píseň skupiny DDT Nebe-pole ve výuce ruštiny

Hledáte ruské písničky, které Vám pomůžou s ruštinou? Hledáte současnou ruskou hudbu? Pak jste správně u Evy na blogu Nэlami. Materiály k nové písni DDT jsou tu zdarma ke stažení.
nebe pole lektorka rustiny

Písně a hudba mají v učení jazyka nezaměnitelné místo. Proč a co je přitom důležité?

  • Najděte si hudbu a texty, které Vás opravdu oslovují. Musí to být melodie, která Vám nejde z hlavy a text, u kterého se smějete, chce se Vám plakat nebo jen cítíte „váuuu, to je bomba, ta slova mě „oslovují a vážím si toho, jak jsou poskládané“
  • Poslouchejte, kolikrát chcete (platí, že více je lépe). Píseň zastavujte, najděte si text a přeložte si píseň tak, abyste pochopili smysl. Vyberte si pasáže, které se Vám nejvíc líbí a vypište si je.
  • Opakujte – nemusíte hned zpívat, ale zkuste spolu s interpretem píseň recitovat. Trefit se do rytmu a stíhat ho je na začátku pekelně těžké. Ale vyplatí se to. Proč?

Co mi to dá v učení jazyka?

Pokud se Vám píseň opravdu líbí, nebudete mít problém pustit si ji mnohokrát dokola a třeba i víc dnů po sobě. A když se Vám budou některé části líbit, určitě si je celé zapamatujete. A nejen to! Tím, že tyto obraty naposloucháte, máte je rovnou připravené k použití se správnými přízvuky i celým kontextem.

Na co si dát pozor?

  • Pokud jste ve studiu jazyka na začátku, vybírejte si písně s pomalejším tempem. Při rychlejších písních se můžete rychle ztratit, nebudete stíhat a nezdar rychle odradí od další práce. Jak se říká: Слона надо есть по кусочкам 🙂
  • Pozor, jaký text najdete. Ne vždy jsou zapsané texty skutečně správné. Zvláště u nových a aktuálních písní, jakou je například píseň skupiny DDT Nebe-pole. Níže najdete mnou zpracovaný pracovní list, kde ukazuji, proč je důležitý opravdu správný text. Zkuste najít rozdíly, které jsou v aktuálně nejrozšířenější internetové verzi textu a mojí verzí, jak jsem zapsala.
Píseň tradiční rockové ruské skupiny DDT (duben 2022)

Píseň jsem zpracovala pro výukové a studijní účely:

1. Doplňovačka. Můžete si pustit video s hudbou a k tomu doplňovat vynechaná slov v textu. Vynechaná slova jsou vhodná i pro začátečníky. Vše pod tímto odkazem:

https://bit.ly/nebo-pole-nelami

2. Pro pokročilé ruštináře nabízím pracovní listy:

Pokud budete mít problémy s porozuměním, napište mi. Nebo si se mnou domluvte konzultaci :).

Picture of Eva Malenová
Eva Malenová

Lektorka ruštiny a češtiny pro cizince. Hravě!

kulic a vajicka
Ruské Velikonoce

Jak se slaví Velikonoce v Rusku a rusky mluvících (pravoslavných) zemích? Jaké jsou zvyky a tradice? Co je stejné jako u nás a co jiné? Jaká slova stojí za to se naučit a jaké jsou typické pozdravy? Jak je to s termínem pravoslavných Velikonoc? To vše a ještě mnohem víc odpovědí je tu pro Vás.

Čtěte více »
Eva s knizkou a Ceburaska
Jak na ruštinu přes animovaný film

Zvažujete, jak chytře na ruštinu nebo jiný jazyk? Lákají vás filmy, ale nevíte, jak na to? Učíte ruštinu nebo jiný jazyk a potřebujete inspiraci? Máte rádi ruské animované filmy? Nevíte, kdo je to ten Čeburaška? Chcete se v ruštině o kousek posunout? Pokud jste odpověděli ano alespoň na jednu otázku, je tento blogový článek právě pro Vás.

Čtěte více »