Nabízím zkušební 30 minutové online setkání ZDARMA. Klikni a vyber si kdy

Sedm českých omylů o ruských (pravoslavných) Vánocích a Silvestru

Máte správnou představu o hlavním ruském svátku celého roku - Silvestru? A nepředpokládáte automaticky, že Rusové slaví Vánoce jako my? Tak nepotřebujete tento článek :))

Už jste někdy slyšeli, jak si Rusové na konci roku přejí? Říkají si С Новым годом и Рождеством! A je tomu tak proto, že Nový rok v ruském (pravoslavném) kalendáři předchází Vánocům. A dávají si tedy Rusové na Vánoce dárky a jak slaví Silvestra, kdo jim nosí dárky? Pojďme se spolu podívat na sedm našich nejčastějších mýtů o ruských Vánocích a Silvestru.

1. Kdy se slaví

Pravoslavné Vánoce se v Rusku slaví v noci z 6. na 7. ledna. Ruská pravoslavná církev se totiž řídí Juliánským kalendářem, zatímco naše tradiční datum vychází z kalendáře gregoriánského. Oficiální svátek a pracovní volno je v Rusku 7. ledna. Zajímavostí je, že když v Rusku svátek připadá na víkend (například na neděli), pracovní volno se přesouvá na nejbližší vhodný termín (na pondělí).

2. Kdo slaví

Vánoce jsou sice oficiálním dnem pracovního klidu a svátkem, ale slaví především věřící. Nejdůležitější součást pravoslavných Vánoc (oslava narození Ježíše) se odehrává při noční bohoslužbě v kostelech.

3. Kde se slaví Vánoce 7. ledna

Nelze říct, že všichni pravoslavní slaví Vánoce stejně. V posledních letech se mnoho změnilo zejména na Ukrajině, kde oficiálně přesunuli slavení Vánoc na 25. prosince. Stejně jako v Rusku slaví například řecká či srbská pravoslavná církev.

4. Dárky jedině o Vánocích? Omyl!

Nechci tvrdit, že na Vánoce si Rusové dárky vůbec a nikdy nedávají. Ale hlavním svátkem a obdobou naší vánoční tradice v podobě dárků, stromečku a slavnostních jídel je silvestrovská noc – rusky „на Новый год, новогодняя ночь“ (Na Silvestra, silvestrovská noc)

TIP: V ruštině se jednom slově Новый год kryjí dva české termíny Silvestr i Nový rok.

5. Nový rok alias Silvestr je v Rusku jen jeden

Ne. Nový rok se sice slaví ve stejném termínu jako u nás (podle gregoriánského kalendáře), ale pozůstatek slavení podle juliánského kalendáře v ruské společnosti zůstal. Kdo by taky odolal další příležitosti k oslavě? Můžete se tedy setkat s tím, že se slaví tzv. Starý Nový rok v noci ze 13. na 14. ledna. Oficiální státní svátek to už ale není.

6. Kdy se zdobí stromeček a co ještě znamená ёлка?

Stromečky jsou v některých ruských domácnostech nazdobené už na začátku prosince. Ozdoba na stromeček se řekne игрушка – tedy hračka. Vánoční stromeček (ve smyslu toho vánočního) se řekne ёлка (zdrobněle ёлочка). Slovo vlastně označuje smrk, ale neznamená to, že by všichni Rusové měli doma smrčky, jolka je prostě jakýkoli vánoční stromeček. Nebo taky jolka označuje oslavu (zejména pro děti), na které musí vždy vystoupit hlavní novoroční postava – Děda Mráz, většinou se Sněhurkou.

7. Kdo nosí v Rusku dárky aneb Sněguročka si neodskočila od trpaslíků

Málokdo u nás ví, že Děda Mráz v rusky mluvících zemích nemá na starosti dárky sám. Jeho pomocnice je Снегурочка – Sněguročka, ale pozor, není to Sněhurka od sedmi trpaslíků, je to krásná, mladá dívka, vnučka Dědy Mráze.

Stromeček, dárky, Chrám Krista Spasitele, Děda Mráz a Sněguročka

Picture of Eva Malenová
Eva Malenová

Lektorka ruštiny a češtiny pro cizince. Hravě!

kulic a vajicka
Ruské Velikonoce

Jak se slaví Velikonoce v Rusku a rusky mluvících (pravoslavných) zemích? Jaké jsou zvyky a tradice? Co je stejné jako u nás a co jiné? Jaká slova stojí za to se naučit a jaké jsou typické pozdravy? Jak je to s termínem pravoslavných Velikonoc? To vše a ještě mnohem víc odpovědí je tu pro Vás.

Čtěte více »